BoKolobka tým Ostrava ve dnech 20. až 22. července 2018, získal natrvalo své místo na mapě světového koloběhu. Stalo se tak, zejména absolutní dominancí Šárky Waldhauserové, v kategorii ženy masters. Šárka získala titul mistryně světa jak ve sprintu na 400m, tak v kriteriu na 12,2 km a v maratonu 41 km. V téže kategorii těsně pod stupni vítězů skončila Kateřina Hejnešová. Snažení BoKolobka týmu Ostrava podtrhl nečekaný zisk bronzu ve sprintu v kategorii muži masters Přemyslem Švajdou a dvě umístění v první dvacítce absolutního pořadí kriteria na 14,4 km a maratonu na 45 km seniora Josefa Kvity.
Výprava BoKolobka týmu Ostrava ve složení Šárka a Jirka Waldhauserovi, Josef Kvita, Kateřina Hejnešová, Pavel Werner a Přemysl Švajda vyrazila do dějiště šampionátu už v úterý 17.7.2018. Ve čtvrtek se k nám přidali Zuzana a Václav Kowalovi. Včasný příjezd a ubytování v Bad Bentheim vidím s odstupem jako velký klad.
Ve středu jsme si mohli v klidu projet veškeré tratě a zejména trošku poznat okolí, tzn. cca 45 km najeto v režimu „protažení těla“. Pro Pepeho málo, pro Jirku příliš mnoho.
Ve čtvrtek v rámci restu, jsme přijali pozvání do skladu Stepshop.nl, od Vincenta Gooiker, majitele a jednoho z hlavních organizátorů tohoto mistrovství. Na zapůjčených koloběžkách jsme nakoukli do neuvěřitelných podmínek pro cyklisty i ve městě Hengelo ( několikapatrová parkoviště pro kola, křižovatky, železniční přejezdy pro kola atd. ) Ano, vypadá to, že cyklista v Holandsku požívá trochu jiných podmínek než u nás… Ale v ČR lze aspoň vstoupit do veřejné zeleně. V Holandsku, aspoň co se týče více zalidněných míst, nedoporučuji. Pejskomilové nemají žádnou snahu exkrementy uklidit či nechat pejska vykonat potřebu u sebe na zahrádce. Večerní registrace a nezbytná tvorba svalového tonusu na místním „workout“ hřišti.
Pátek, I. závodní den – Sprinty:
Každý chtěl svým časem z kvalifikace postoupit do dalších rozjížděk a pak co to jen půjde. Pepe nastupoval s tím, že je sice vytrvalec, ale zkusí to, bohužel to s časem 44,2 sec. v seniorech nestačilo, stejně jako u Pavla, který byl spokojen ze skalpu dalšího z dálkoplazů Marčána, a jednoho Fina. Bývalý mistr světa Jan Vlášek byl nad jeho síly. Čas 44,8 sec. Jiří, Přemek a Václav chtěli v mastrech a veteránech co nejdál… Jirka dostal do čtvrtfinálové rozjížďky největšího favorita, a šance šly dolů. Nejrychlejší první stovka nestačila na postup do semifinále, nejlepší čas měl v kvalifikaci 46,1 sec. Václava ve čtvrtfinále veteránů vykolejil malinký technický problém, a do semifinále se mu zavřely vrátka. O to více to zamrzí, když jeho nejlepší čas byl 45,8 sec. a v semifinále by to asi nebylo marné. Přemek si pátým časem z kvalifikace masters vyjel „pohodové“ čtvrtfinále a na poslední stovce pošetřil síly do semifinále. Tam se musel hodně „žvejknout“ a byl z toho čas pod 43 sec. a finále masters. Ve finále už došlo, ale pádem jednoho z největších favoritů v poslední 100 z toho najednou bylo finále bronzové. Děvčata se s tím mazat nechtěla a postoupily prvním (Šárka) a šestým (Kačka) časem kvalifikace v kategorii masters. Šárka si postup do finále pohlídala z prvního místa, ale Katce už na postup do finále nestačily síly, čas 50,7 sec. Šárka pokračovala v nastaveném kurzu a i finále pojala jako mazák, s časem 48,2 sec. brala zlato a titul mistryně světa ve sprintu ženy masters. K výše popsaným výkonům je potřeba podotknout, že vládlo velké horko 33 C, bez výraznějších možností se schovat ve stínu, chybělo jakékoliv osvěžení v podobě jakékoliv vody, pokud si ji závodník nezajistil sám. V případě postupů do dalších rozjížděk a velkými časovými prodlevami mezi nimi z toho bylo učiněné peklo. Děkuji Miloši Pavlovi z týmu Bez pedálů za půjčení bidonu s vodou a Václavovi za další vodu do finále, jinak bychom tam asi zdechli.
Sobota, II. závodní den – Kritérium: ženy 10 kol (12,2 km), muži 12 kol (14,4 km) a štafety.
Tentokrát holky začaly dříve, a ve svižném tempu drtily členitou, obávanou a nakonec ne tak strašnou trať, vedoucí dlážděnými ulicemi města Losser. Šárka si vydřela druhý titul mistryně masters a celkové 9. místo v ženách, Kateřina brala 4. místo v masters a 17. místo v ženách celkově. Šárce se dle jejích slov nejelo moc dobře, ale zlato ty pocity snad vyléčilo.
Mužská část, měla dvě rozjížďky veteránů ( + ultra veteráni) a seniorů ( + masters) vzhledem ke kapacitě tratě a počtu závodníků. Václav zajel krásný závod 18. v kategorii. V seniorské kategorii se rvali Pepe, Pavel a Přemek. Pepe vydržel vražedné tempo z týmu nejlépe a dal 15. místo v kategorii a 19. celkem, Přemek dojel na 5. místě v masters a 24. celkově. Pavel 30. místo v kategorii seniorů a 42. celkem.
Všichni zúčastnění nakonec trať museli chválit, i když nebyla nejrychlejší, zato „kodrcavá“ a místy vysoce kontaktní, což si po zásahu jednoho ruského reprezentanta vyzkoušeli hned dva závodníci Lipník Dragons a jedna „na atomy“ rozpadlá koloběžka… Vzhledem i k délce jednoho kola trati 1,2 km každý, kdo nedostal kolo od špičky, musel být spokojen. Na štafety se náš tým nesložil.
Neděle, III. závodní den – Maratón: ženy 41 km, muži 45 km.
V neděli se museli štěstím tetelit „dálkoplazi“, za náš tým asi Pepe, popř. děvčata, i když s kopci by to bylo lepší. Šárka s očekáváním a otazníky, kolik jí vlastně zůstalo sil po předchozích dnech jela taktickou jízdu a ta se jí určitě vyplatila, potvrdila naprostou dominanci třetím zlatem v kategorii masters a příslušnost ke špičce žen celkovým 8 místem. Katka přežila a brala krásné 5. místo v masters a 19. celkově.
Pepe jako nejlepší muž týmu i v maratónu, dosáhl vynikajícího výsledku zejména heroickým udržením se v první skupině a bral za to 9. místo v kategorii seniors a 13. celkově. Přemek to takticky nezvládl jak na začátku závodu a pak i začátečnická chyba tři kola do konce, takže 6. místo v masters a 30. celkem. Pavel dojel 30. v seniorech a 47. celkově.
Na této trati již bylo občerstvení dostačující, odbavení závodníků po projetí cílem 100%. Jediný zápor jsem viděl na startu mužské části závodu v naprostém chaosu v podobě rozdělení do vln, a popravdě kdo na to měl žaludek a chtěl tu medaili více, tak ignoroval pokyny pořadatelů a šel si dopředu… A ti slušní jako např. Pepe se museli sakra ohánět aby se dostali k čelu závodu přes cca 60 závodníků a umístění 10 top veteránů do druhé lajny ke vší úctě k jejich výkonům….
Celkově toto mistrovství co se týče výkonů, zajištění tratí, atmosférou a prostředím hodnotím velmi vysoko. Překvapila mě perfektní připravenost Holanďanů i co se výkonnosti v seniorech týče, výkony naší „přestárlé“ reprezentace byly jednoznačně vynikající… V hodnocení národů jsme brali druhé místo (50) co se týče počtu i barvy kovů za Holanďany(54). V seniorech se České republice nepodařilo uzmout ani jedno zlato. Což je asi lehce za očekáváním…
Čert na kolobce
Footbike World Championships 2018, Losser, The Netherlands 19-22 July., www.footbikeworldchampionships.nl